МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Култура
Промоција на книгата „Мојот храм е внатре во мене“ од Марта Димитров

Промоција на книгата „Мојот храм е внатре во мене“ од Марта Димитров

сабота, 02 февруари 2019, 11:44ч.   |   L.E.

 Книгата поезија „Мојот храм е внатре во мене“ од авторот Марта Димитров од Кавадарци ќе биде промовирана вечер во просториите на танцовиот клуб „Прима Данца“ во Скопје.

Книгата е наградена од издавачката куќа „Нов Вавилон“ од Битола со признание за афирмација на македонскиот јазик и литература. Модератори на настанот ќе бидат Сотир Д. Георгиевски и Моника Стојанова, а артисти Ева Димитров Кузев и Моника Стојанова.

– Инспирацијата ја црпам од секојдневниот живот. Обожавам да пишувам за смислата на животот, а песните претежно не се љубовни, иако понекогаш пишувам и за љубовтам, вели авторката.

Во текот на овој месец, книгата ќе биде промовирана во Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ во Кавадарци.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Почина македонскиот виолинист и концерт мајстор во Македонската опера и балет – Ѓоко Николовски
Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј
Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
Плати со поезија по 5-ти пат го разубави Скопје
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.