МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
Toyota го менува имиџот – акцентот е на спортски модели

Toyota го менува имиџот – акцентот е на спортски модели

сабота, 02 февруари 2019, 11:38ч.   |   L.E.

 Компанијата Toyota во блиска иднина се очекува да претстави неколку нови спортски автомобили, како и моќни верзии на сегашните модели на брендот. Веста ја објави генерлниот директор Акио Тојода, кој смета дека доаѓаат убави години.

Со појавата на новите модели, како новата генерција на купето Supra, на хечбекот Yaris GRMN и Corolla Hatchback, раководните лица на Toyota сакаат да го сменат имиџот на брендот, кој од досаден и надежен прерасна во младешки и современ. Тоа ќе биде доста бавен процес, кој ќе однземе неколку години. Во тој период во понудата на Toyota ќе се појават уште три нови спортски автомобили.


Во изјавите за време на саемот во декември Акио Тојода не посочи какви ќе бидат новите спортски модели на брендот. Тој беше категоричен дека Supra нема да биде последниот автомобил од понудата на Toyota во следните неколку години.

 

„СУВ и кросоверите се убаво нешто, но на крајот на краиштата нема ништо подобро од спортски автомобил со заден пренос. И затоа ви гарантирам дека Supra нема да биде последниот ваков автомобил на Toyotа, кој ќе го видите“, изјави Тојода.

 

Според гласините од последните неколку месеци, во компанијата размислуваат за враќање на спортските модели Celica и MR2, но тоа ќе одземе доста време така што поверојатно е прво да бидат претставени новите и помоќни верзии на GT86, Yaris и Corolla. Последниот од нив ќе добие и хибриден агрегат со моќност од над 250 коњски сили.

 

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.