МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Технологија
Huawei ја закажа премиерата на новата серија P30

Huawei ја закажа премиерата на новата серија P30

среда, 20 февруари 2019, 12:07ч.   |   L.E.

Значителниот успех во минатата година ја натера компанијата Huawei да размислува за проширување на производната линија. Гласините за серијата P30 се присутни уште одамна, но изгледа дека нема да чекаме многу додека да се појават овие смартфони.

 

На Twitter профилот на Huawei преку краток тизер денеска беше потврдено дека кинеската компанија ќе организира настан во Париз на 26 март, во чиј главен фокус ќе биде премиерата на новиот смартфон P30. Тизерот сугерира дека главната карактеристика на новиот уред ќе биде камерата, односно нејзината можност за зумирање.

Токму камерата беше главната предност на моделите P20 Pro и Mate P20 Pro, кои имаа три телефото леќи и петкратен хибриден зум. Но, како што стојат работите, изгледа дека новиот P30 ќе има помоќна и посовремена камера со подобрен зум.

Гласините велат дека Huawei во Париз ќе претстави стандардни верзии на P30 со три задни камери, додека моделот P30 Pro ќе има четири камери на задната страна. Huawei има обичај да користи Mate чипсет од најновата серија за новиот флегшип модел од серијата P, така што може да се очекува овие смартфони да пристигнат со Kirin 980 процесор.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.