МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Конечно откриена тајната: Како камените плочи од Стоунхенџ патувале 230 километри по копно?

Конечно откриена тајната: Како камените плочи од Стоунхенџ патувале 230 километри по копно?

среда, 20 февруари 2019, 12:13ч.   |   L.E.

Стоунхенџ е една од најпознатите и најмистериозните градби кои некогаш постоеле на Земјата, од многу очигледни причини. Оваа структура се наоѓа во Англија, но камењата потекнуваат од западен Велс, оддалечен 230 километри од Салисбури – местото каде се наоѓа Стоунхенџ.

 

Неодамнешно истражување откри нови докази за тоа како камените плочи биле пренесени од Велс до Салисбури. Според него, тие дошле по копнен пат, а не по воден, како што се веруваше претходно.

„Она што е навистина интересно околу овие откритија е дека тие нѐ носат чекор поблиску до откривање на најголемата мистерија околу Стоунхенџ – зошто неговите камени плочи доаѓаат од толку далеку? Сите останати мегалитски структури во Европа се изградени од материјали оддалечени не повеќе од 15 километри оддалеченост“, вели главниот автор на истражувањето, Мајк Паркер Пирсон.

Локацијата од каде се донесени камените плочи

Камените плочи биле многу лесни за отстранување, бидејќи веќе биле вертикално поставени. Користејќи дрвени клинови, работниците ги одвоиле камените плочи, пред да ги стават на балвани или дрвени приколки на кои биле однесени до денешна Англија. За разлика од камењата во египетските мегалитски структури, оние во Стоунхенџ биле многу полесни за обработка и транспорт, пишува во истражувањето.

Иако геолозите одамна знаеја дека помалите камени плочи во Стоунхенџ потекнуваат од денешен Велс, новото истражување ја откри нивната точна локација: ридовите Пресели во Пемброукшир, западен Велс.

 

А што се однесува до периодот кога тие биле пренесени во Англија, истражувањето вели дека тоа се случило околу 3.000 година п.н.е.. Стоунхенџ бил изграден некаде помеѓу 2.900 и 1.650 година п.н.е., а ден денес илјадници туристи секоја година го посетуваат ова парче историја.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.