МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Свет
16 држави се дигнаа против вонредната состојба воведена од Трамп

16 држави се дигнаа против вонредната состојба воведена од Трамп

вторник, 19 февруари 2019, 13:36ч.   |   Z.H.

 Шеснаесет американски држави денеска поднесоа тужба против националната итна неодговорност на претседателот Доналд Трамп, објавија СНН.

Побарувањето било поднесено до окружниот суд на Северната Каунти во Калифорнија од страна на правен тим предводен од Калифорнискиот јавен обвинител Ксавиер Бесера,
 
   Ќе се обидеме да го спречиме обидот на Претседателот да го наруши уставот , поделбата на власта,  и да се украдат пари од Американците и државите “, коментираше Бесера.
Кон тужбата од  државата Калифорнија се приклучија и државите Колорадо, Конектикат, Делавер, Хаваи, Илиноис, Мејн, Мериленд, Мичиген, Минесота, Невада, Њу Џерси, Њу Мексико, Њујорк, Орегон и Вирџинија.
 
Од своја страна, Претставничкиот дом на Конгресот на САД објави дека ќе испитува дали вонредната состојба воведена од претседателот е легална.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.