МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Свет
Белгијци сѐ уште примаат пензија од нацистичкиот режим

Белгијци сѐ уште примаат пензија од нацистичкиот режим

вторник, 19 февруари 2019, 12:35ч.   |   Z.H.

 Белгиските пратеници бараат појаснувања од државата за 27 лица кои примаат пензија воведена од режимот на Адолф Хитлер во нацистичка Германија.

 
Овие дополнителни пензии произлегуваат од закон воведен од страна на Хитлер во 1941 година со кој се наградувале Белгијците кои и биле „лојални“ на нацистичка Германија, право кое никогаш не било укинато во Германија.
 
Пратениците денеска ќе дебатираат за резолуција во која се бараат дополнителни детали за овие пензии, како и поголема фискална и социјална еднаквост.
 
Овие 27 лица и се познати на германската амбасада во Белгија, но нивните идентитети никогаш не и биле соопштени на белгиската држава.
 
Дополнително, според германското право, годините кои колаборационистите ги поминале во белгиските затвори се сметаат за работен стаж според нацистичкиот закон. Износот на овие пензии е од 425 до 1.275 евра во некои случаи.
 
Вкупно, од крајот на Втората светска војна, 38 илјади Белгијци ја примиле оваа дополнителна пензија како награда за нивната лојалност кон Адолф Хитлер.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.