МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Македонија
Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат

Заев: Начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат

понеделник, 18 февруари 2019, 13:37ч.   |   Xh.I.

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети во Клубот на пратениците ја почнаа средбата на која ќе се разговара за претстојните претседатели избори и можноста за настап со заеднички консензуален кандидат.

Заев е придружуван од Александар Кирацовски и Миле Зечевиќ, а Ахмети од Артан Груби и Атила Реџепи.

Пред средбата за Ахмети, Заев во изјава за медиумите на промоцијата на Научно-технолошкиот парк во Скопје, оцени дека начелно постои согласност за консензуален претседателски кандидат. Најави дека ќе разговара со лидерите и на другите коалициски партнери од албанскиот блок – со БЕСА на Африм Гаши, со Мендух Тачи од ДПА, како и со Зијадин Села од Алијанса на Албанците и БЕСА на Билал Касами.

Целта на разговорите, како што истакна, е да се види дали може сите да застанат зад заеднички кандидат кој е прифатлив за сите граѓани од секаква политичка, етничка и социјална припадност.

„Верувам дека тоа е изводливо. Ако го направиме тоа, уште еднаш го потврдуваме „едно општество за сите“ и праќаме  сериозна порака за охрабрување кон граѓаните за нашата одговорност да се надминеме себеси и да застанеме зад личност за која однапред веруваме дека ќе биде одличен претседател на Република Северна Македонија“, изјави Заев.

Али Ахмети, пак, вчера во интервју за РТК рече дека во ДУИ има волја да се постигне договор за консензуален кандидат за претседател со владините коалициски партнери, но оти тоа зависи од двете страни.

Против заеднички кандидат со ДУИ се Алијанса за Албанците и Беса на Билал Касами. Беса на Африм Гаши сé уште нема став, а ДПА ќе го поддржи само заедничкиот кандидат на власта.

Шестите претседателски избори беа распишани од претседателот на Собранието, Талат Џафери на 8 февруари. Првиот изборен круг е закажан за 21 април, а вториот ќе се одржи на 5 мај.
 

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.