МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Македонија
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните грешки

Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните грешки

сабота, 16 февруари 2019, 18:28ч.   |   Xh.I.

Владата треба да го задржи курсот на реформи и да не ги повторува ужасните грешки на претходната власт, како што е случај со јавната администрација, вели поранешниот амбасадор на ЕУ Ерван Фуере во интервју за МИА.

-Сегашната влада започна со голема порака на промена и промоција на инклузивен систем на владеење кој нема да ја повтори партизацијата на политиката пради која падна режимот на Груевски, заробувањето на државата, така што мислам дека сегашната Влада треба да биде внимателна да го задржи фокусот на реформите. Ова се реформи кои ќе направат разлика за општеството пошироко – смета Фуере.

Според него, разочарувачки се информациите дека за гласовите за ратификација на Преспанскиот договор се склопувале договори за амнестија.

-Ако е тоа вистина, тоа го поткопува владеењето на правото и кампањата која го мобилизираше граѓанското општество за промена: нема мир без правда. Владата треба да биде внимателна да го сочува тоа – изјави Фуере за МИА.

За бегството на екс премиерот Никола Груевски во Унгарија, Фуере вели дека улогата на Унгарија е негативна, но, според него, бегството остава лоша дамка и врз  безбедносните и полициските сили.

© ЖУРНАЛ    ~53,19

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.