МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе

Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе

сабота, 16 февруари 2019, 10:35ч.   |   L.E.

 Дали вие би ја испиле оваа мешавина?

Некои видови на кафе имаат повисока концентрација на киселина која може да го наруши чувствителниот стомак, особено ако дневно консумирате повеќе од една чаша од овој пијалок.

За да се неутрализира киселоста и да се олесни варењето, можете да го користите волшебниот бел прашок – сода бикарбона!

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е одличен природен сојузник во неутрализирање на киселината во телото, до што може да дојде поради прекумерно консумирање на слатка и мрсна храна. Има антиалергиски, анти-воспалителни и антифунгални својства.

Прстофат на сода бикарбона во кафе (или 1/8 лажичка на еден литар од омилениот пијалок) на Запад е еден вид на лек за неутрализирање на киселината. Оние кои се обиделе велат дека во таквото кафе, не го чувствуваат вкусот на овој прашок.

Иако комбинација на кафе и сода бикарбона не е позната во нашата земја, експертите велат дека тоа навистина може да ја спречи киселоста во организмот.

Сепак, треба да се запомни дека додавањето на сода бикарбона во кафето може да има некои несакани ефекти врз телото – зголемена појава на гасови, намалување на апсорпцијата на калциум и севкупниот ефект врз метаболизмот, предупредува нутриционистот Марија Андријашевиќ.

Можеби не сте знаеле, но најлошите комбинации се всушност кафе и млеко, кои ја зголемуваат киселоста на телото, така што луѓето кои имаат чувствителен стомак треба да избегнат пиење на кафе на овој начин.

© ЖУРНАЛ    ~151,51

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.