МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Авто
Новата S- Класа со огромен екран на централната табла во стил на Tesla

Новата S- Класа со огромен екран на централната табла во стил на Tesla

сабота, 16 февруари 2019, 10:30ч.   |   L.E.

 Кармејкерите натпреварот од полето на бројот на коњските сили и перформанси го префрлија на големината на екраните што се поставуваат во автомобилот

ПТрендот го иницира Tesla, со огромен „таблетит“ поставен вертикално на централната конзола, а тоа го прифатија и другите производители на автомобили, пред се Volvo, а сега и Mercedes во новата Ѕ класа.

 


Новата лимузина се очекува да се појави идната 2020 година, а сликата на ентериерот за време на тестовите покажува огромен таблет инсталиран на централната конзола.

 

Со оглед на тоа како се покриени останатите елементи од ентериерот, како и прицврстувањето на таблетот, најверојатно импресивниот екран осетлив на допир на централната конзола .

 

Преку истиот се контролираат многу функции на автомобилот – а на него е и информациски забавниот систем, а се очекува да понуди мени со логични икони лесни за користење.

 

Димензиите на таблетот, според сликите од внатрешноста на новата S-Класа, би требало да се поголеми од iPad Pro 12,9 инчи што е најголемиот сериски таблет во светот.

Новата S- Класа на Mercedes ќе се појави идната 2020 година со Ниво 3 на автономно возење, а хибридните верзии на лимузината ќе имаат автономија до 100 km само на струја.

© ЖУРНАЛ    ~78,26

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.