МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Технологија
Колку луѓе ве следат? На „Инстаграм“ се случува нешто чудно, проверете си го профилот

Колку луѓе ве следат? На „Инстаграм“ се случува нешто чудно, проверете си го профилот

петок, 15 февруари 2019, 12:29ч.   |   L.E.

Ако забележавте дека на „Инстаграм“ имате помалку пријатели од претходно, не се грижете - не е проблемот во вас, туку во „Инстаграм“.

Многу корисници на оваа социјална мрежа се пожалија дека искусиле голем пад на бројот на пријатели во само неколку секунди. Некои изгубиле само неколку пријатели, некои стотина, додека некои илјада, па и милион следбеници.

-Зошто изгубив половина милион пријатели на „Инстаграм“ преку ноќ? - прашува инфлуенсерот Џејмс Чарлс.
Експертот за социјални мрежи, Мет Навара, вели дека на пример, Кајл Џенер преку ноќ изгубила околу 2,5 милиони пријатели, Кејти Пери 900.000, а Барак Обама 400.000.

За брзо време, „Инстаграм“ излезе со изјава.

-Свесни сме за проблемот поради кој на некои луѓе им се менува бројот на следбеници. Работиме на тоа да го решиме што побрзо - изјави „Инстаграм“ и најави дека проблемот треба да биде среден до петок. Не објаснија зошто дошло до вакво нешто.
Но, многу луѓе се загрижија затоа што од компанијата минатата година најавија дека ќе започнат со отстранување на лажните профили, лајковите и коментарите.

Исто така, на социјалните мрежи започна да се шири објавата наводно објавена на официјалниот твитер-профил на „Инстаграм“ дека од 1 март ќе се бришат сите неактивни профили, односно сите оние кои не лајкнуваат, не коментираа и не објавуваат на дневна основа.

Но, „Инстаграм“ изјави дека станува збор за лажна објава.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.