МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Заев побара моратариум на политичките кавги

Заев побара моратариум на политичките кавги

вторник, 12 февруари 2019, 16:12ч.   |   Xh.I.

Со интонирање на химната на НАТО пред владата денеска беше развиорено знамето на НАТО. На свечената церемонија на која присуствуваа голем број актуелни и поранешни високи државни и партиски функционери, претставници на судската власт, на дипломатскиот кор во земјава се обрати премиерот Зоран Заев, кој во својот 30 минутен говор испрати повеќе пораки меѓу кои и таа дека Македонија во наредните денови ја почнува следната комплексна етапа во изградбата на државата, според европски стандарди, во која никој не може да ја блокира земјата од надвор.

Заев при тоа рече дека и покрај тоа, не е време за еуфорија, туку дека земјата ја чека повеќегодишна работа на спроведување на реформите. Тој најави системски реформи во институциите, но и во општеството, еднаквост пред правдата на сите и нула толеранција за корупцијата.

Заев вети дека резултатот од овие реформи ќе биде видлив веднаш бидејќи граѓаните гласале за тоа.

Премиерот најави дека освен членството во НАТО иднината на земјата е ЕУ. За исполнување на таа цел Заев побара од сите политичарите и партии искрено и без лицемерие да го стават тоа како најважен национален-државен интерес.

Тој освен ова барање до нив упати и порака битката за власт во земјава да не го попречува тој пат на земјата.

Во обраќањето Заева најави дека Македонија во наредните десет години ја очекуваат многу предизвици, но и работа, алудирајќи на преговорите за членство во ЕУ за кои рече дека Брисел нема да биде попустил и да и гледа на земјата низ прсти. Крајната цел, како што рече, не е само членството во Унијата, туку европеизацијата на земја, што е многу подолг процес од остварувањето на членството.

Заев кој обраќањето го започна со зборовите дека наскоро на владата ќе биде поставено името Република Северна Македонија, обраќањето го заврши со зборовите:

„Да живее Република Северна Македонија“

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.