МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Здравје
Ова се најважните витамини за здрава и блескава кожа

Ова се најважните витамини за здрава и блескава кожа

вторник, 12 февруари 2019, 13:21ч.   |   L.E.

Сите треба да се трудиме да ја одржуваме нашата кожа и да се ослободиме од состојките кои негативно влијаат на неа. Постојат витамини кои треба да ги вклучиме во нашата исхрана кои гарантирано ќе го подобрат здравјето и структурата на нашата кожа, но и ќе го забават стареењето.

Витамин Ц

Овој витамин е моќен антиоксидант кој можеме да го најдеме во цитрусното овошје, кивите, брокулата, морковите, јагодите и доматите. Многу истражувања покажуваат дека тој помага да ја заштитиме нашата кожа од УВ зраците, но и помага во градење на колагенот.

Како што старееме, нашите тела ја губат способноста сами да произведуваат колаген и затоа е и важен овој витамин. Тој помага и за намалување на линиите и брчките на кожата. Освен тоа е и одличен за подобрување на имунитетот. Важно е да користите креми кои содржат витамин Ц, но и да конзумирате овошје и зеленчук кои го содржат овој витамин.

Витамин Е

Овој витамин е многу важен за убава кожа. Многу креми и лосиони гои содржат овој витамин кој ја штити кожата од влијанието на слободните радикали и помага во обновување на кожата. Тој е и одличен кога ќе се комбинира со витаминот Ц.

Нашите тела не можат да произведуваат витамин Е, така што важно е тој да биде вклучен во исхраната. Може да се најде во семките и јаткастите плодови, цвеклото, празот, брокулата, спанаќот и авокадото.

Витамин А

Ретиноидите кои се дел од многу креми произлегуваат од витамонот А. Тие се одлични за намалување на акните и бришење на брчките од нашето лице. Нашите тела го пренесуваат бета-каротенот од портокаловите овошја и зеленчукот како морков, слатки компири, кељот, марулата и спанаќот.

Б витамин

Постојат 8 витамини во Б групата (Б1, В2, Б3, Б5, Б6, Б7, Б9 и Б12). Заедно тие се познати како Б комплекс. Б витамините се одлични за кожата, косата и ноктите. Недостатокот од нив може да предизвика сува коса и кожа, но и проблеми со ноктите. Затоа, потребно е овие витамини да бидат дел од нашата исхрана. Конзумирајте пилешко, спанаќ, јајца, кељ, спанаќ, грашок, авокадо и портокали.

Витамин К

Овој витамин го спречува згрутчувањето на крвта и е одличен за нашата кожа. Тој ги спречува дамките на кожата, стриите и проширените вени. Земањето на овој витамин ја подобрува и еластичноста на кожата и ги спречува брчките. Најдобар извор на витамин К се кељот, спанаќот и другите зелени зеленчуци.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.