МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Нa Овие места бидете внимателни Со дебитните картички!

Нa Овие места бидете внимателни Со дебитните картички!

вторник, 12 февруари 2019, 13:17ч.   |   L.E.

Со појавата на оваа пластична картичка многу работи се олеснија, но и се дојде до нови проблеми. Иако е многу полесно секаде да плаќате со дебитна картичка и да не се пребројувате со кусурот, сепак треба да бидете доста внимателни кога и каде ја користите.

Банкомати поставени на небезбедни места

 

Се што ви делува како недоволно безбедна апликација е доволна причина да ја игнорирате истата. Дури и сето тоа да изгледа убаво напишано и “скоцкано” – не наседнувајте. Овие апликации можат многу лесно да ги злоупотребат вашите финансиски средства.

Непроверени онлајн продавници

Купувањето преку интернет е тренд кој порасна во последниве неколку години и не планира да запре тука. Во онлајн продавниците можете да најдете се што ви е потребно: облека, козметички производи, чевли, накит, телефони, книги и уште многу други. Најдобро е доколку решите да направите нарачка тоа нека биде од сигурен и проверен сајт. Секогаш морате да внимавате каде ги оставате податоците од својата дебитна картичка.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.