МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
„Мајкрософт“ предупредува: Не користете го „Интернет експлорер“, опасно е

„Мајкрософт“ предупредува: Не користете го „Интернет експлорер“, опасно е

вторник, 12 февруари 2019, 13:12ч.   |   L.E.

 Верувале или не, сѐ уште постојат луѓе што го користат „Интернет експлорер“. Но, „Мајкрософт“ вели дека тоа не баш добра идеја. Всушност, ги советува да престанат да го користат затоа што стана опасен.

Како што објаснува Крис Џексон од „Мајкрософт“, низ годините „Интернет експлорер“ од интернет-пребарувач се претворил во обично компатибилно решение кое не ги поддржува новите интернет-стандарди. Токму затоа ги повикува корисниците да „заборават“ на „Интернет експлорер“ и да почнат да користат модерни веб-пребарувачи.

Според Џексон, во ред е да се користи „Интернет експлорер“ кога е неопходно, на пример, за одредени решенија на претпријатијата, но дури и тие компании не треба да го користат како стандарден веб-пребарувач.

„Мајкрософт“ помогнал да се влоши проблемот со спојување на неговиот сегашен веб-пребарувач „Еџ“ со „Виндоус 10“, ограничувајќи ја неговата способност да се користи на постари верзии на „Виндоус“.

Се проценува дека околу 10 отсто од сите корисници на интернет сѐ уште го користат „Интернет експлорер“ како основен интернет-пребарувач. Освен тоа, голем број страници на интернет инсистираат на користење на „Интернет експлорер“ како основен интернет-пребарувач.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.