МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
Mazda со тизер го најави новиот SUV – доаѓа во Женева

Mazda со тизер го најави новиот SUV – доаѓа во Женева

вторник, 12 февруари 2019, 13:11ч.   |   L.E.

 Уште кон крајот на минатата година од Mazda најавија дека оваа година ќе претстават нов модел. Сега, со објавување на тизер го најавија новиот SUV во понудата кој ќе дебитира на саемот во Женева во март годинава.

Претходно на големо се шпекулираше за тоа дали Mazda ќе претстави целосно нов модел или нова генерација од постоечките SUV модели, но сега е кристално јасно дека на овој саем ќе го видиме новиот модел, CX-4.


Како што кажува и самиот назив, новиот SUV ќе се позиционира помеѓу актуелните модели CX-3 и CX-5. Овој модел ќе биде првиот купе SUV во понудата на јапонскиот производител, а се базира на најновата SVA (Skyactiv Vehicle Architecture) платформа.

Првиот човек на европската дивизија на Mazda не откри која ќе биде почетната цена ниту кога ќе се појави во продажба, но шпекулациите се се погласни дека тоа ќе се случи на почетокот на следната година.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.