МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
SEAT најавува нов концепт за мобилност кој ќе го претстави на 25-ти Февруари

SEAT најавува нов концепт за мобилност кој ќе го претстави на 25-ти Февруари

вторник, 12 февруари 2019, 13:10ч.   |   L.E.

 Mobile World Congress ќе започне наскоро, а SEAT ќе го искористи настанот во Barcelona за да претстави нов концепт, за кој – сега за сега – знаеме многу малку.


Новиот концепт на SEAT ќе биде претставен на 25-ти Февруари, и според она кое го кажуваат од шпанскиот бренд ќе видиме „автомобил развиен како платформа за мобилност.“ Дополнително, кажуваат дека овој концепт е важен дел од нивната „стратегија за урбана микромобилност.“

Од објавената фотографија не можеме да препознаеме премногу – но можеме да кажеме дека светлосниот потпис не наликува на ниту еден друг модел од гамата на SEAT. Некако, вертикалниот лик нè асоцира на електричен тротинет – што пак идеално би се вклопило во изјавата на SEAT околу микромобилност.

Претседателот на SEAT – Luca de Meo – не откри многу детали, но кажа дека „мобилноста се менува, и наша улога како производител и компанија која нуди мобилност е да се менуваме со неа. Мораме да понудиме нови платоформи за мобилност кои ќе бидат главните играчи во градовите на иднината.“

Дополнително, SEAT ќе претстави и 5G Connected Car возило во соработка со Telefonica. Ова возило ќе ги претстави можностите за мобилно поврзување кои му овозможуваат на еден автомобил да биде поврзан и да комуницира со како со инфраструктурата околу него, така и со другите автомобили. Ќе претстават и два други проекти – едниот е иницијатива за делење патувања, а втората е Bus on Demand проектот.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.