МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Најчевска: Нема ни случајно да гласам на следните избори, макар тоа да значи и враќање на Груевски

Најчевска: Нема ни случајно да гласам на следните избори, макар тоа да значи и враќање на Груевски

вторник, 12 февруари 2019, 12:25ч.   |   Xh.I.

Професорката Мирјана Најчевска ги коментира серијата вработувања во државните институции на лица кои се роднини или деца на високи функционери. Во врска со синот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, кој бил вработен во ЕЛЕМ, Најчевска вели дека не е прашање дали ги исполнувал условите во конкурсот, туку прашањето е зошто да биде вработен баш синот на пратеничката.

„Доколку имало еден единствен кандидат, кој на еднакво ниво ги исполнувал условите, требало да биде избран тој кандидат, а доколку имало некој кој во нешто (макар и најмалото нешто) бил подобар, тогаш тој кандидат морал да биде избран. Нема ни случајно да гласам на следните избори. Макар тоа да значи и враќање на Груевски“, пишува Најчевска.

Откако Стојчевска изјави за медиумите дека не знаела за нејзиниот син, Најчевска прокоментира дека тоа не е возможно.

„Адеми не знаел за сестра му, госпожата не знае за синот.
Заклучок: во Македонија имаме голем проблем со дисфункционални семејства во кои најблиските роднини не комуницираат меѓу себе, меѓутоа по некоја случајност успеваат да се вработат на места кои носат големи примања.
Ова е некој посебен феномен кој треба да биде добро истражен“, пишува професорката.

© ЖУРНАЛ    ~71,25

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.