МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Од грип 39 починати во Грција

Од грип 39 починати во Грција

вторник, 12 февруари 2019, 14:48ч.   |   Z.H.

 Само во изминатата седмица во Грција биле регистрирани 21 смртен случај од грип, со што од почетокот на сезоната досега починаа 39 лица, покажуваат податоците од грчкиот Центар за контрола и превенција од болести.

 
Последниот регистриран смртен случај е бебе, додека, пак, на интензивна нега биле примени 165 лица и девет деца. Според истите податоци, 1,7 милиони Грци се вакцинирале за заштита од грип.
 
Ситуацијата со грипот во Грција се следи од почетокот на октомври до крајот на мај, а податоците се објавуваат седмично.
 
Сите смртни случаи се предизвикани од вирусот од групата А, од подтиповите A(H1N1)pdm09 и A(H3N2). Сите починати, исто така, припаѓале на висико ризична клиничка група, за којашто се препорачува вакцинација против сезонскиот грип согласно циркуларното известување од грчкото министерство за здравство.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.