МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Амбасада на САД: Не сме организатори, ниту финансиери на протестите во Белград

Амбасада на САД: Не сме организатори, ниту финансиери на протестите во Белград

вторник, 12 февруари 2019, 12:47ч.   |   Z.H.

 САД не се организатори, ниту финансиери на протестите „1 од 5 милиони“ во Србија, соопшти Амбасадата на САД во Белград, како одговор на тврдењата на белградскиот весник „Информер“, кој пишуваше дека токму американската Aмбасада стои зад протестите.

 
– Не знаeмe зошто, но „Информер“ одбива да ги објави фактите. Нашата работа е да ја разбереме Србија. Редовните состаноци со политичарите од власта и опозицијата, како и другите ширум Србија, се дел од таа работа. САД не се организатор, ниту финансиер на „1 од 5 милиони“, некој лаже, се наведува во пораката на Амбасадата на Твитер.
 
„Информер“ пред неколку дена објави фотографии за кои наведe дека „докажуваат оти Амбасадата на САД и нивните луѓе за специјални операции стојат зад протестите во Белград, кои се одржуваат од декември минатата година“.
 
Во еден од текстовите се наведува дека „нема дилема оти Политичкиот оддел на американската Амбасада во Белград ги координира демонстрациите и им дава инструкции на нивните организатори“.
 
Во прилог на тоа, „Информер“ објави и фотографии, од кои на една се наоѓа Јелена Анасоновиќ, една од организаторите на протестите „како прима инструкции од третиот секреатр на Амбасадата на САД“, а на друга Сергеј Трифуновиќ, претседател на Движењето на слободни граѓани (ПСГ) на состанок со Дејвид Линдгрен Геренбек, советник во американската Амбасада и Натан Албахар, службеник на ИСАК фондацијата.
 
Амбасадата на Твитер објави фотографија со прашањата на новинар на „Информер“ во врска со тие средби и ставот на Амбасадата за протестите, вклучувајќи го и прашањето дали Амбасадата и амбасадорот ги поддржуваат протестите, како и исечок од еден од текстовите на „Информер“.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.