МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Свет
Пентагон стравува од ласери кои би можеле да ги нападнат американските сателити

Пентагон стравува од ласери кои би можеле да ги нападнат американските сателити

вторник, 12 февруари 2019, 14:44ч.   |   Z.H.

 Новиот извештај на Пентагон за закани во вселената предупредува дека Кина и Русија се способни да ја загрозат извонредната позиција на САД, вклучувајќи ги и ласерите кои би можеле да ги нападнат и уништат американските сателити.

 
,,Кина и Русија развиваат различни средства за да ја оспорат позицијата на САД во вселената”, се вели во извештајот на Aгенцијата за воено разузнавање.
 
Извештајот, објавен во понеделникот, е насловен како ,,Предизвици за безбедноста во вселената” и ги испитува способностите на Русија, Кина, Иран и Северна Кореја.
 
Американските сателити играат важна улога во сè, од навигацијата, таргетирањето на оружје и собирањето разузнавачки информации, вклучувајќи ги и контрола на програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја и следењето на воената активност на Русија и Кина.Тие, исто така, располагаат со сензори вклучени во откривањето на непријателските проектили.
 
Извештајот доаѓа откако кинеската влада се повеќе ја засилува својата вселенска програма, станувајќи прва нација која што во јануари слета на најодалечената страна на месечината. Растот на способностите на Кина во вселената и потребата да се заштитат американските сателити биле наведени од страна на администрацијата на Трамп како причина зошто на САД им требаат вселенски сили.
 
Министерството за надворешни работи на Кина допрва треба да одговори на новиот извештај на САД.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.