МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
Бонсаи дрво старо 400 години украдено од градина на брачен пар во Токио

Бонсаи дрво старо 400 години украдено од градина на брачен пар во Токио

вторник, 12 февруари 2019, 13:44ч.   |   Z.H.

 Сејџи Јимура и неговата сопруга Фујуми во полиција пријавиле дека седум бонсаи дрвца исчезнале од нивната градината во Токио. Според Си-ен-ен, вкупната вредност на дрвцата се проценува на околу 105 илјади евра.

 
„Нема зборови да се опише како се чувствуваме. Дрвцата беа бесценети за нас“, напиша Јимура на социјалните мрежи, притоа давајќи им инструкции на крадците како да се грижат дрвцата.
 
Бонсаи е минијатурно дрвце кое се одгледува во саксија и бара специјализирани техники на одгледување, кои потекнуваат од Источна Азија.
 
Едно од украдените бонсаи дрвца е од видот Шимпаку Џунипер. Овој вид се смета за еден од најбараните меѓу колекционерите на бонсаи, а се проценува дека вреди повеќе од 80.000 евра.
 
На својот фејсбук профил Фујуми напиша: „Нашиот Шимпаку е стар околу 400 години. Потребна му е соодветна грижа и без вода не може да преживее повеќе од една недела“.
 
Таа додала дека со сопругот се чувствуваат тажни и осамени, но дека ќе продолжат да се грижат за останатите дрвца.
 
Во моментов полицијата трага по крадците.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.