МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Свет
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО

Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО

вторник, 12 февруари 2019, 16:43ч.   |   Z.H.

 Американскиот државен секретар Мајк Помпео вчера пристигна во Будимпешта, првата станица од повеќе дневната посета на централна Европа. На врвот на неговата агенда е „загриженоста на Соединетите Американски Држави поради порастот на влијанието на Кина и Русија во тој регион“.

Помпео им кажа на новинарите во Будимпешта дека САД нема да му дозволат на рускиот претседател Владимир Путин да направи раздор меѓу нивните пријатели и НАТО.
 
Тој додаде дека ќе ги запознае Унгарија и другите земји со ризиците кои ги носи опремата на кинескиот произведувач на мобилни телефони Хуавеј.
 
Како што е најавено во Вашингтон, Помпео ќе побара од Унгарија да се откаже и од поддршката на гасоводот Турски тек и да го забрза завршувањето на погонот за прифаќање американски течен гас.
 
„Соединетите Држави се посветени на соработката со европските земји. Тие се важен дел од американската национална безбедност“, кажа Помпео.
 
Тој оцени дека отсуството на САД од регионот поради политиката на претходната американската администрација било „глупаво и им наштетило на американските национални интереси“.
 
Анонимни американски функционери тврдат дека Помпео за влијанието на Кина и Русија ќе разговара и денес за време на неговата посета на Словачка, пренесува Асошиејтед прес.
 
Истите извори тврдат дека американскиот државен секретар на тамошните лидери силно ќе им укаже на важноста на сузбивањето на напорите на Кина и Русија да ги одалечат тие земји од Западот.
 
Покрај Унгарија и Словачка, Помпео ќе ги посети и Полска, Белгија и Исланд.

© ЖУРНАЛ    ~60,20

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.