МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Во Хрватска откриени наставници со лажни дипломи

Во Хрватска откриени наставници со лажни дипломи

петок, 01 февруари 2019, 13:30ч.   |   Z.H.

 Министерството за образование од Хрватска потврди дека на Филозофскиот факултет во Загреб, од 280 диломи што биле проверени, три биле лажни, и тоа кај еден вработен во основно и двајца вработени во средни училишта.

 
Деканот на Филозофскиот факултет во Загреб, Весна Влаховиќ-Штетиќ, вели за медиумите дека не верува оти некој од вработените на Факултетот бил вклучен во фалсификувањето на дипломите и има целосна доверба во вработените.
 
Министерката за образование, Блаженка Дивјак, истакна дека измамниците ќе добијат итен отказ, а за случајот ќе биде известено државното обвинителство.
 
Министерството до основните и средните училишта, како и образовните агенции, даде рок од една година да ги проверат дипломите на речиси 90 илјади вработени. Вонредната проверка беше поведена кога кон средината на јануари стана јасно дека вработена во Министерството имала фалсификувана диплома.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.