МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Регион
Мицотакис бара предвремени избори во Грција во мај

Мицотакис бара предвремени избори во Грција во мај

петок, 01 февруари 2019, 16:30ч.   |   Z.H.

 Лидерот на најголемата опозициска партија во Грција, Нова демократија, Киријакос Мицотакис, смета дека парламентарните избори во Грција треба да се одржат заедно со европските во мај оваа година, пренесе новинската агенција АНА-МПА.

 
Тој за време на состанокот со функционерите од Нова демократија изрази уверување дека сепак ќе бидат одржани предвремени парламентарни избори. Редовните парламентарни избори во Грција би требало да се одржат наесен.
 
„Пред нас има многу работа. Имаме малку повеќе од 100 дена до изборите во Европскиот парламент, кои ќе се одржат на 26 мај“, рече Мицотакис и изрази уверување дека тогаш ќе се одржат и изборите во Грција.
 
Актуелната влада на чело со Алексис Ципрас пред две недели, со тесно мнозинство, ја доби довербата во грчкиот парламент.
 
Владата на Ципрас остана без помалиот коалициски партнер Независни Грци поради ратификацијата на преспанскиот договор што Грција го потпиша со Македонија. Сепак, и покрај турбуленциите, Ципрас ја доби довербата и успеа да го ратификува договорот.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.