МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
Во Словенија пронајдено сомнително месо од полските кланици

Во Словенија пронајдено сомнително месо од полските кланици

петок, 01 февруари 2019, 16:28ч.   |   Z.H.

 По скандалот со месото од Полска, одделението за безбедност на храната при Министерството за земјоделство првично објави дека Словенија не е меѓу 10-те земји членки на ЕУ кои имаат непрегледано месо од Полска, но телевизиската станица ПОП-ТВ известува дека месото од гореспоменатите кланици, кое од Германија дошло во Словенија, е всушност мелено месо подготвено за ќебапи, што беше и официјално потврдено.

 
Директорката на инспекцијата за безбедност на храна и ветеринарство, Андреја Бизјак, потврди дека добиле производ што содржи сомнително месо од Полска и дека тоа е серија ќебапи што пристигна во Словенија преку Германија.
 
Бизјак рече дека за случајот ги известил словенечкиот дистрибутер на месо, кој пратката ја добил од Германија, но се чека официјална потврда од германските ветеринари дека тоа навистина е месото од полските кланици, а потоа ќе се воведе мерка забрана на поставување на овие производи на пазарот.
Словенија увезува од Полска околу 7 отсто месо и увозот се зголемува во последните години, но со проверка на дистрибуцискиот лист од кланицата што мамеше со месо од болни крави беше откриено дека немало директен извоз во Словенија.

© ЖУРНАЛ    ~31,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.