МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
САД го отфрлија предлогот на Мексико и Уругвај да разговараат за Венецуела

САД го отфрлија предлогот на Мексико и Уругвај да разговараат за Венецуела

петок, 01 февруари 2019, 15:28ч.   |   Z.H.

 САД ја отфрлија понудата на Мексико, Уругвај и на Ватикан да посредуваат во дијалогот помеѓу претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, и водачот на опозицијата, Хуан Гуаидо.

 
Неименуван претставник на американската администрација експлицитно ги спомена овие три земји на брифингот.
 
„Ги отфрламе сите разговори што ќе му овозможат на Мадуро да остане на власт“, рече официјалното лице.
 
Тој го повтори ставот на САД дека Мадуро повеќе не е претседател на Венецуела.
 
Мексико и Уругвај во средата објавија дека ќе одржат меѓународна конференција за венецуелската криза на 7 февруари. Овие две земји не го признаваат Гуаидо како привремен претседател на Венецуела.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.