МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Јонкер за МИА: Набљудувачите ќе бидат рамномерно распоредени низ државата
Сите претседатели на Република Македонија
Канцеларијата на Хелсиншкиот комитет утре ќе биде отворена за граѓаните
ДИК: Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми
Свет
По низа дефекти, Германија купува нов владин авион

По низа дефекти, Германија купува нов владин авион

петок, 01 февруари 2019, 14:27ч.   |   Z.H.

 Во надеж дека ќе се стави крај на низата технички проблеми што во минатото ги попречуваа германските официјални претставници да патуваат во странство или да се вратат дома, германската армија планира да купи нов авион.

 
Портпаролот на Министерството за одбрана потврди дека почнат е процес за понуди за нов авион, веројатно „ербас А350“. Цената може да изнесува околу 180 милиони евра, а за вградување дополнителна безбедносна опрема може да се волжат дополнителни 100 милиони.
 
Германските претставници во последно време имаа низа непријатности при своите меѓународни дипломатски походи.
 
Во ноември канцеларката Ангела Меркел своето патување со комерцијален авион кон Аргентина на самитот Г-20 го заврши кусо по полетувањето.
 
Глувци ги изгризаа каблите на друг авион поради што министерот за финансии, Олаф Шулц, заглави во Индонезија.
 
Само минатиот месец, поради проблеми со авионите, беа прекинати патувањата во Африка на германскиот министер за развој, Герд Милер, и претседателот Франк-Валтер Штајнмајер.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Богаташите од оваа земја нарачуваат пица од Лондон која им ја носат со авион
Една од најбогатите Русинки загина во авионска несреќа
Внуката на Садам Хусеин напиша книга за нејзиното семејство
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.