МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
PEUGEOT 508: Избран за Најубав автомобил за 2018 година

PEUGEOT 508: Избран за Најубав автомобил за 2018 година

петок, 01 февруари 2019, 12:06ч.   |   L.E.

 Прекрасна вест ни доаѓа од 34-от Меѓународен Автомобилски Фестивал одржан во Париз, каде и годинава се избираше Најубав автомобил.

Стручното жири, на чие чело годинава беше архитектот Jean-Michel Wilmotte, за Најубав автомобил на годината 2018 го одбра новиот Peugeot 508, со освоени 34,23% гласови.

 

На второто место се пласираше новиот Mercedes A класа со 28,78 отсто гласови, додека на третото место на пиедесталот застана Range Rover Evoque со 18,68 отсто гласови.

Покрај титулата за Најубав автомобил, Peugeot годинава освои уште еден Grand Prix и тоа Најубав концепт на годината 2018 – Peugeot e-Legend и тоа со полно право.

 

Доделена е и награда за Најубав ентериер на Range Rover Evoque, како и за Суперавтомобил на годината, каде победник е Ferrari Monza SP2.

Peugeot 508 доби повеќе од третина гласови, што беше сосема доволно да му ја обезбеди престижната титула.

 

Од почетокот на продажбата во октомври минатата година, овој модел до сега е порачан во повеќе од 10.000 примероци, што е одличен резултат за лимузина од Д сегментот, која при тоа не доаѓа од Германија.

 

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.