МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Дете и возрасен заболени од морбили во тешка состојба
Лица блиски на функционерите ќе даваат откази од работа
Филипче: Студентите кои завршиле Медицински факултет ќе добијат можност за практична ..
Ибраими: Штетата во „Титаник 2″ е 413 евра
Технологија
Apple тестира нови iPhone уреди со три задни камери и USB-C порта

Apple тестира нови iPhone уреди со три задни камери и USB-C порта

петок, 01 февруари 2019, 12:16ч.   |   L.E.

 Во 2019 година Apple планира да лансира на пазарот iPhone со три задни камери. Во моментов најдобрите смартфони на компанијата – XS и XS MAX имаат две задни камери. Компании како LG и Huawei веќе имаат пуштено на пазарот смартфони со три задни камери кои овозможуваат покреативна слобода и слики од ултраширок агол.

Apple одлучи да се вклучи во трендот преку наследникот на XS MAX. Тој ќе има трета камера која ќе овозможи пошироко видно поле за сликите. Третата камера, освен тоа ќе биде способна да „снима повеќе пиксели, па софтверот на Apple би можел, на пример, автоматски да поправува видео или слика, откако ќе вклучи објект, кој по грешка е отсечен од оригиналната таква. Во прилог Apple ќе го зголемат времетраењето на Live Photos од 3 до 6 секунди.

И трите iPhone модели пласирани на пазарот во 2018, ќе добијат нови, подобрени модели во 2019 година, откако има голема шанса тие да не се разликуваат многу од своите претходници, со исклучок на Switch to USB-C стандардот. Токму така, Apple тестира верзии на телефони кои користат USB-C поврзување. Не е 100% сигурно дека компанијата планира да премине кон овој стандард, но тестовите кои ги прават покажуваат дека компанијата размислува сериозно за слично решение. Побрзи процесори, како и подобрено препознавање на лицето се исто така во плановите на Apple.

Гледајќи напред – кон 2020 година, Apple изгледа работи на задна ласерска 3D камера која ќе биде способна да ја скенира околината и да создава тродимензионални реконструкции на вистинскиот свет. Камерата ќе може да снима на растојание до 4,5 метри, за разлика од доста ограничениот систем за препознавање на лицето од последните iPhone и iPad Pro уреди. Ова се должи на фактот дека Apple користи ласерска технологија за новата камера, а не проекцијата на точки, која дебитираше со iPhone X. Можноста за „ловење“ на 3D информации навистина би помогнало на Apple да ја усоврши додадената реалност.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Поради нив се хакираат профили: Ако ги користите овие лозинки, сменете ги веднаш
Apple: Нови детали за 2019 iPhone смартфоните!
Apple заменил 11 милиони дефектни батерии за iPhone во 2018 година
Ова е смартфонот кој постигна помоќни бенчмаркинг резултати од iPhone XS, а пристигнува наскоро!
5 работи кои кинеските компании ги прават подобро од Samsung и Apple
Пет технолошки иновации кои ќе ви го направат животот подобар
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.