МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Здравје
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани

Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани

понеделник, 11 февруари 2019, 12:09ч.   |   L.E.

Бананите се добри за срцето и нервите бидејќи содржат големи дози калиум.

Калиумот го чува срцето, но го оджува во добра форма и нервниот систем. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските. Се намалува излачувањето на калциумот во урината, како и создавање на камења во бубрезите, го урамнотежува нивото на калциум во телото и го намалува ризикот од остеопороза. Бананите содржат триптофан кој помага при создавање на серотонин, а имаат и смирувачко дејство на мозокот. Бананите помагаат при претварањето на јаглехидратите во глукоза и со тоа одржуваат правилно ниво на шеќер во крвта.


Но, што ќе ви се случи ако јадете по две банани дневно во текот на еден месец?

Ќе ви зајакне коренот на косата, а кожата ќе стане значително понежна и затегната. Ако имате пролеми со акни и неправилности на кожата, бананите ќе ви помогнат во решавање на тој проблем поради магнезиумот кој го содржат, пишува High Perspective.

Ќе ги решите проблемите со запек, ако секое утро, откако сте испиле чаша млака вода со лимон на празен стомак, изедете зрела банана. Ако, пак, патите од дијареа, не јадете зрели, туку жолти банани.

Бананите го регулираат варењето и го нормализираат крвниот притисок, но го намалуваат и холестеролот.

© ЖУРНАЛ    ~64,22

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.