МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Момировски: Обвинителството и МВР да го разјаснат случајот со изборната апликација на..
Ако извисат претседателските, шефот на државата ќе се избира во Собрание или на избор..
Отсуството на судијата го одложи „Монструм“
Деркоски: Сѐ се одвива беспрекорно, спремни сме за изборите
Македонија
Џафери во официјална посета на Словенија

Џафери во официјална посета на Словенија

недела, 10 февруари 2019, 09:05ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Собранието, Талат Џафери, од 10 до 12 февруари 2019 година ќе биде во официјална посета на Република Словенија.

 
Во состав на делегацијата предводена од претседателот на Собранието ќе бидат и членовите на пратеничката група за соработка со парламентот на Република Словенија, Фросина Ташевска-Ременски, потпретседател на Собранието на Република Македонија и член на Групата за соработка, Нада Ципушева, претседател на Групата за соработка со парламентот на Република Словенија, и Шпреса Хадри, исто така член на Групата за соработка.
 
Во рамките на официјалната посета претседателот на Собранието ќе се сретне со претседателот на Државниот збор на Република Словенија, Дејан Жидан, со претседателот на Република Словенија и претседателот на владата на Република Словенија.
 
Покрај тоа, ќе се сретне со членовите на Комитетот за надворешна политика, Комитетот за ЕУ-работи, Комитетот за одбрана, Групата на пријателство со Република Македонија и со министерот за надворешни работи на Република Словенија.
 
Во програмата за посета е предвидено и обраќање пред пратениците на Државниот збор и средба со координаторите на пратеничките групи.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.