МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Авто
FCA со бонуси за вработениte – во просек по 6.000 долари

FCA со бонуси за вработениte – во просек по 6.000 долари

недела, 10 февруари 2019, 10:04ч.   |   L.E.

 По примерот на Mercedes кој пред недела дена исплати бонуси до 4,800 евра на своите вработени во германските фабрики, и FCA објави дека на своите вработени во САД ќе им исплати бонуси.

Врз основа на финансиските перформанси забележани изминатата деловна година, околу 44 илјади вработени ќе добија бонус.

Вработените, во зависност од позицијата ќе добијат во просек по 6.000 долари. Тоа значи дека еден просечен работник од 2011 до оваа година на основа на бонуси има добиено 29 илјади американски долари.

И покрај овие бонуси дел од вработените не се задоволни пред се поради тоа што нивниот ривал General Motors на своите вработени им најави бонуси во просек од 10,750 долари. Истовремено, своето незадоволство го искажаа и дел од вработените во италијанските фабрики кои или не добија или паак добија многу помалку бонуси.

© ЖУРНАЛ    ~28,10

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Новиот Golf 8 без камуфлажа
Петте финалисти на Автомобил на Годината во Македонија за 2019 (Фото)
Првиот македонски електричен автомобил
Кој најмногу ги купува автомобилите на Tesla во Европа
Фантастична цена за првиот примерок од новата Toyota Supra (Фото)
SsangYong Rexton најдобар избор за парите според „4х4 Magazine“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.