МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Занимиливости
Дали сте чуле за слоновите од Неготино? (Фото)

Дали сте чуле за слоновите од Неготино? (Фото)

недела, 10 февруари 2019, 10:30ч.   |   L.E.

Aмбасадорот на Кралството Холандија, Валтер Плом. на својот Твитер профил на Македонски јазик ја најави спектакуларната изложба во Природно научниот Музеј во Скопје.

-Дали сте чуле за #слоновите од Неготино? Пред 8 милиони години постоеле мастодонти големи 4 метри и тешки 10 тони: спектакуларна изложба во #ПриродонаученМузеј во #Скопје, напиша Пломп и ја објави следната фотографија.
Делови од праисториски слон пронајдени кај Неготино
Катници, вилица и екстремитети од праисториски слон кој живеел пред 8 милиони години беа пронајдени беа неготинското село Долни Дисан.

Како прв случај забележан во Европа и Азија да се откријат повеќе коски од ист род на едно место, велат палеонтолозите, со што се добива уникатна ситуација во светски размери.

Ова откритие ќе помогне да се дознае изгледот и начинот на живот на предокот на денешните слонови.

Истражувања укажуваат дека праисторискиот слон живеел на простор кој наликувал на денешните африкански савани.

 

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Хирург заспива додека ја држи тукушто „прикачената“ рака на негов пациент, а причината за тоа остава без зборови
Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода! (Фото)
Годишна плата од 57.000 евра за 4 работни дена неделно – никој не им се пријавува
Село во Италија плаќа 2.000 евра на секој што ќе се пресели таму
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Урнат рекордот по „лајкови“ на Инстаграм
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.