МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев – Харадинај: Новата реалност е од особено значење за Балканот
Фуере: Груевски падна поради партизацијата, оваа влада да не ги повторува ужасните гр..
Заев и Ципрас денеска во Минхен ќе ја добијат наградата „Евалд Фон Клајст“
Сопственикот на „Дурмо турс“ вели дека е можно возачот на кратко да изгубил свест
Здравје
Магнезиумот помага при несоница, но не и само тоа

Магнезиумот помага при несоница, но не и само тоа

недела, 10 февруари 2019, 10:22ч.   |   L.E.

Магнезиумот помага во борбата против несоницата, покажуваат резултатите од последните истражувања на британските научници. Инсомниата е страдање, што може сериозно да го оштети начинот на живот и здравствената состојба. Храната богата со магнезиум помага за здрав сон.

За што уште помага магнезиумот?
При мускулни болки
Предменструален синдром
Стрес
Депресија
Чести изливи на гнев
Мускулни грчеви
Коскени проблеми

При лошо апсорбирање на калциум
Магнезиумот е одговорен за толку многу процеси во телото. Тој учествува во регулирањето на хормоните и најмногу нивното апсорбирање од клетките.
Кои се најдобрите извори на магнезиум?

Чоколадо
Не се прашувајте дали ќе посегнете кон чоколадото уште сега! Направете го, бидејќи тој ќе ви донесе одличните количини магнезиум. Не заборавајте само дека ова се однесува за природниот чоколадо.

Семки
Семките од тиква се многу богати со магнезиум. Тие можат да се конзумираат сурови или печени во салати, супи, јадења, печива, дури десерти.

Авокадо
Авокадото е богато освен на корисни масти и магнезиум. Во него се содржат завидна количина на корисниот минерал – цели 29 мг на 100 g авокадо, што е навистина импресивен.

Кафеав ориз
Ако страдате од несоница, јадете ориз на вечера. Во него се содржат доста добри количини магнезиум, кој ќе ви помогне да заспиете полесно.

Спанаќ
Спанаќот е врвен листен зеленчук. Во него освен многу магнезиум се содржат и железо, витамин А, Ц, Е и К, фолна киселина, многу влакна, калиум. Тој е прекрасен и треба да присуствува почесто трпезата како свеж, така и зготвен.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
10 продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите
За 48 часа елиминирајте ги сите токсини и масти од телото
Пушачи, исчистете ги белите дробови за 3. дена: Спречете рак, исфрлете маснотии и вишок вода од организмот!
Да се пие гaзирана вода или не?
Колку пати неделно смеете да јадете сувомеснати производи?
За секоја крвна група има соодветен чај кој и одговара
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.