МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Спорт
Флоренци: Ако Скудетото е невозможна мисија, сакаме да ја освоиме Лигата на шампионите

Флоренци: Ако Скудетото е невозможна мисија, сакаме да ја освоиме Лигата на шампионите

среда, 09 јануари 2019, 09:38ч.   |   Xh.I.

За Италијанецот од редовите на „волчицата“ оваа сезона цел е освојување на Лигата на шампионите.

Рома не се наоѓа во добра позиција. Иако се спласираа во нокаут фазата од Лигата на шампионите каде што ги чека Порто, во Серија А не им оди баш најдобро.

Волчицата“ дури во последно време ја поправи формата и стигна до шестата позиција, а тимот од италијанската престолнина ќе се бори за обезбедување на место во Лигата на шампионите.

Фудбалерот на Рома, Алесандро Флоренци смета дека дека Скудетото во овој момент е недостижна цел и дека тимот треба да се фокусира да стигне до самиот крај во Лигата на шампионите.

„Потребен ни е континуитет на добри резултати, знаеме дека можеме подобро. Дури и ако знаеме дека Серија А е невозможна мисија, имаме нова цел, тоа е Лигата на шампионите. Не сакаме да го повториме минатогодишниот резултат, туку да стигнеме до самиот крај“.

„Купот на Италија исто така ни е важен, сакаме да освојуваме трофеи во било кое натпреварување“, изјави Флоренци.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.