МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Амнестиите се завршена работа
Теохаропулос: Во регионот се потребни политики далеку од национализмот
Малолетниците кои побегнаа да живеат заедно оти биле во врска се вратија дома
ЈОРМ: Не е загрозено правото на пензија на осигурениците
Спорт
Покетино: ВАР ги убива емоциите

Покетино: ВАР ги убива емоциите

среда, 09 јануари 2019, 15:00ч.   |   Xh.I.

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Покетино го критикуваше системот за видео помош на судиите (ВАР).

Иако, ВАР му помогна на Тотенхем да го победи Челзи на вчерашниот дуел кога судијата Мајкл Оливер, по гледањето на видео снимката го поништи офсајдот и досуди пенал што го реализира Хари Кејн, Покетино не е задоволен од „сецкањето“ на играта.

– Искрено, не сум многу среќен со овој систем. Ние мора да се усогласиме како ќе се користи. Треба да го развиеме овој систем, треба да работиме со играчи, тренери и судии, и треба да биде алатка за подобрување на играта. Ова е систем кој понекогаш убива емоции. Се разбира, денес добивме мала корист и за нас беше добра одлука, но не прославував, бидејќи чекавме пет минути, изјави Покетино.

Премиерлигата планира да воведе VAR од следната сезона, додека системот се тестира во куп натпреварувањата.
 

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Зидан веќе донесе одлука – познат неговиот нов клуб
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.