МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Киднапиранa сопругата на еден од најбогатите Норвежани, киднаперите бараат откуп во криптовалута

Киднапиранa сопругата на еден од најбогатите Норвежани, киднаперите бараат откуп во криптовалута

среда, 09 јануари 2019, 14:26ч.   |   Z.H.

 Норвешката полиција денеска објави дека сопругата на милијардерот Том Хаген била киднапирана и дека нејзините киднапери побарале откуп од 9 милиони евра.

 
Главниот иследник, Томи Броеск, рече дека Ана-Елизабет Фалкевик Хаген исчезнала на 31 октомври минатата година, објави АП.
 
Нејзиниот сопруг Том Хаген, инвеститор за недвижнини и сопственик на енергетски објекти, е на листата на најбогатите 400 луѓе во земјата, објавена од норвешкото финансиско списание „Капитал”.
 
Полицијата соопшти дека во пораката пронајдена во нивниот дом источно од Осло е опишано што ќе се случи со неа, ако не биде исплатена откупнина во криптовалутата монеро.
 
Деталите на пораката не беа обелоденети, но беше кажано дека киднаперите се заканија со насилство.
 
Таквите случаи се многу ретки во Норвешка, земја со ниска стапка на криминал.
 
Веста за едномесечното исчезнување за првпат беше објавена од „Афтенпостен“ во средата, тврдејќи дека тие го знаеле случајот веќе некое време, но им било наредено да не објавуваат детали за да ја заштитат г-ѓа Хаген.
 
Се чини дека г-ѓа Хаген беше киднапирана од бањата во нејзиниот дом и имаше „ограничен дијалог” со киднаперите преку интернет.
 
Во средата наутро, кога „Афтенпостен“ го објави својот извештај, полицијата постави кордон околу куќата.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.