МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Никола Војминовски, осуден за нападот врз Зијадин Села избегал?
СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во клинч за Антикорупциска комисија
Малолетничка подведувана на сексуални услуги
СДСМ: Заложбите на ВМРО-ДПМНЕ за борба против корупцијата се лажни
Економија
До февруари засилени инспекциски контроли во приватните фирми за исплата на К-15, најави Државниот Инспекторат за Труд

До февруари засилени инспекциски контроли во приватните фирми за исплата на К-15, најави Државниот Инспекторат за Труд

среда, 09 јануари 2019, 13:05ч.   |   L.E.

Државниот инспекторат за труд соопшти дека од почетокот на оваа година прави засилени контроли во приватните фирми за исплата на К-15, по вчерашната одлука на Владата со која го задолжи да изготви информација како е спроведена исплатата на регресот за годишен одмор и какви мерки се преземени против компаниите кои не ја испочитувале оваа законска обврска. Инспекторатот ги повика работниците на кои не им е исплатен К-15, тоа да го пријават на дежурниот телефонски број на Државниот инспекторат за труд 15131.

„Надзорот кој што почна од почетокот на годината ќе се спроведува до крајот на февруари, а инспекторите ги посетуваат правните субјекти од сите дејности, вклучувајчи ги и фабриките за производство на текстил и чевли“, соопшти Државниот инспекторат за труд.

Од Инспекторатот велат дека засилен инспекциски надзор се прави во производството на текстил и чевли, бидејќи најголем број претставки изминатите години биле од вработените во овие дејности.

Напоменуваме дека во случаите каде ќе се утврди дека не е постапено согласно Законот и колективните договори, ќе преземеме мерки. При инспекцискиот надзор, ќе се проверува исплатата на регресот за годишен одмор (К-15), право коешто е утврдено со Спогодба за изменување и дополнување на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството. Во Спогодбата е утврдено дека работникот има право на регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40 отсто од основицата, под услов работникот да работел најмалку 6 месеци во календарската година кај ист работодавач“, велат од Државниот инспекторат за труд. 

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Кој треба да се регистрира како ДДВ обврзник? Издаден водич од кој граѓаните ќе разберат дали се ДДВ обврзници
Голем интерес за закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари
До февруари засилени инспекциски контроли во приватните фирми за исплата на К-15, најави Државниот Инспекторат за Труд
ЛИЦЕНЦИ ЗА ПАЗАРЏИИТЕ: Кој ќе бара повлекување на законот
СВЕТСКА БАНКА: Нафтата во просек ќе чини 67 долари за барел во 2019 година
Проект на ЕУ, МВР и НБРМ за поефикасна борба против фалсификување евра
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.