МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Технологија
Nvidia ги донесе своите GeForce RTX графички картички на лаптоп компјутерите

Nvidia ги донесе своите GeForce RTX графички картички на лаптоп компјутерите

среда, 09 јануари 2019, 13:33ч.   |   L.E.

 При крајот на август минатата година, Nvidia ја претставија својата нова серија на графички картички направена во нова архитектура. Овие графички ја носат ознаката RTX, наместо GTX и овозможуваа значително подобра и пореална слика кај игрите.

Технологијата не е развиена само за гејминг потребите, а првенствено беше претставена за професионалците кои работат со видео професионално, па гејмерите само ги добиваат предностите од развојот.

Главната новина, покрај другите технички детали, кај RTX серијата е ray tracing технологијата. Оваа технологија врши следење на светлината на сликата во вистинско време, овозможувајќи скоро реална слика, односно може да се каже дека веќе дојдовме до времето кога игрите не може да се распознаат од филм, на пример.

RTX графичките картички се разбира ја искористуваат и вештачката интелигенција, па игрите кои доаѓаат со поддршка на овие картички ќе видите и самите на што ќе личат, скоро неверојатно.

Оваа серија Nvidia во рамките на CES 2019 најави дека ја донесува и кај лаптоп компјутерите со поддршка од страна на околу 40 лаптопи за почеток. Еден од тие лаптопи е Notebook Odyssey од Samsung за кого пишувавме денес.

Достапноста на новата RTX серија за лаптопите започнува од 29 јануари, што значи дека после оваа дата ќе ги видиме и првите лаптопи наменети за гејмерите со значително подобрена графичка способност.

Се разбира, лаптоп верзиите од графичките картички никогаш ја немаат целосно истата способност како десктоп верзиите. Nvidia ќе видиме како ќе успее да ги прилагоди овие картички за работа во многу помал простор.

Инаку од компанијата истакнуваа дека новите картички имаат до 20% подобри перформанси од претходната GTX генерација, како и до 40% подобра ефикасност.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.