МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Занимиливости
На 114 години почина најстарата личност во САД

На 114 години почина најстарата личност во САД

среда, 09 јануари 2019, 13:29ч.   |   L.E.

 Леси Браун од американската сојузна држава Охајо, која лани наполни 114 години, и за која се веруваше дека е најстарата личност во САД, почина вчера, соопшти нејзиниот внук Роналд Вилсон.

Браун живееше со својата ќерка во градот Кливленд Хајтс. Таа е родена е во септември 1904 година во американската сојузна држава Џорџија и пораснала на фарма. Во Кливленд се преселила со семејството на 18 години. Тука го запознала и нејзиниот сопруг со кого имаа пет деца.

Таа велеше дека нејзиниот живот бил толку долг по Божја волја, додека пак, нејзините блиски тоа го припишуваа на нејзиниот здрав начин на исхрана.
Браун стана најстара личност во САД откако нејзината врсничка, 114-годишната Делфина Гибсон од Хантингтон во Пенсилванија, почина на 9 мај 2018 година/МИА

 

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.