МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Регион
Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена

Дрецун: Мора да прифатиме дека голема Албанија ќе биде создадена

вторник, 08 јануари 2019, 12:06ч.   |   Z.H.

 Претседателот на собранискиот Одбор за Косово, Милан Дрецун оценува дека создавањето голема Албанија е неповратен процес.

Тој вели дека ќе биде создадена во ова аили онаа форма, како и дека се чини оти ќе биде направена како противтежа на Србија, територија која пос војата големина, ресурси и демографија може да и парира.
 
„Ова е релана геополитичка процена и тоа е во интерес на западните земји. Јасно е дека тие не се противат на создавање голема Албанија“, вњли Дрецун за телевизија Пинк, додавајќи дека „не смееме да биде толку слепи да не видиме дека во 21 век ќе имаме голема Албанија“.
 
Овој факт, смета, мора да го прифатиме за да не отидеме на „терен на ирационално политичко однесување“.
 
Според него, „Албанија се што прави, прави за да одземе територија на Србија, а да створи голема Албанија, напоменува, „нецивилизациска и дестабилизирачка“ постапка. Како клучен настан од минатата година тој го оценува писмото на американскиот претседател Доналд трамп велејчи дека во него „се отвора простор за разговори за Косово“, ѓто с еочекува оваа година.
 
Според Дрецун, Приштина мора да ги укине таксите за српската стока, затоа што голем предизвик за Албанците е да ја блокираат иницијативата на Трамп, како и ставот на Русија за косовскиот пробем кој треба да се реши.
 
„Јасно е дека Србија нема да дозволи за Косово да се одлучува еднострано“, вели Дрецун, говорејчи за посетата на рускиот претседател Владимир Путин, додавајќи дека оваа година главен збор околу прашањата за Косово ќе водат големите сили: Вашингтон, Москва и Пекинг.
 
Дрецун вели дека мора да бидеме свесни со колкав капацитет располага Русија кога станува збор за решавање на косовксиот проблем.
 
„Русија ни треба да не зајакне кај Американците, затоа што кога Русија се залага за нас, Американците знаат дека не може ни едно решение да се протурка без нејзина согласност“, вели Дрецун.

© ЖУРНАЛ    ~237,81

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.