МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Украина ја тужи Русија поради инцидентот во Керчанскиот теснец

Украина ја тужи Русија поради инцидентот во Керчанскиот теснец

вторник, 08 јануари 2019, 14:03ч.   |   Z.H.

 Владата на Украина поднесе до Европскиот суд за човекови права тужба против Москва поради кршење на правата на украински морнари, кои беа уапсени по инцидентот во Керчанскиот теснец, изјави украинскиот заменик-министер за правда, Иван Лишчина.

 
-Владата на Украина ги исполни инструкциите на судот и на 7 јануари 2019 година, поднесе полноправна пријава за предметот со број 55855/18, напиша Лишчина на Фејсбук.
 
Како што наведе, Владата на Украина бара од Европскиот суд за човекови права да го осуди како нелегално затворањето на 22 украински морнара и двајца членови на Службата за безбедност на Украина (СБУ) во казнени установи на Руската Федерација и кривично гонење по притворање поради наводно нелегално преминување на руската граница.
 
Претходно, Министерството за правда на Русија го информираше Европскиот суд за човекови права,  каде се наоѓаат украинските морнари, каков им е пристапот до правна помош, каква е нивната здравствена состојба и наведе дека тие немаат забелешки на третманот.
 
Руските морски сили на 25 ноември 2018 година, во Керчанскиот теснец запленија три украински воени бродови и го уапсија екипажот со образложение дека ги нарушиле руските територијални води. 

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.