МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Дваесет ученици повредени во напад со ладно оружје во училиште во Пекинг

Дваесет ученици повредени во напад со ладно оружје во училиште во Пекинг

вторник, 08 јануари 2019, 11:02ч.   |   Z.H.

 Во основно училиште во пекиншкиот кварт Синченг денеска во напад со засега неидентификувано оружје повредени се 20 ученици од кои најмалку тројца имаат тешки повреди.

 
Кинескиот весник South China Daily Post пренесува информации од агенцијата „Ксинхуа“ дека нападот се случил во 11:15 часот претпладне по локално време.
 
Локалната полиција преку кинеската социјална мрежа „Веибо“ објави дека тројцата најтешко ранети ученици се во стабилна состојба и дека нивните повреди не се опасни по живот.
 
На интернет беше објавено видео од состанокот на училишниот персонал и родителите на учениците, каде што на родителите им било кажано дека нападот бил извршен од страна на вработен во училиштето.
 
Засега не е познато како е извршен нападот, но се споменува дека како оружје биле користени чекан или нож.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.