МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Регион
Тачи: Конфликтот не смееме да им го оставиме на идните генерации

Тачи: Конфликтот не смееме да им го оставиме на идните генерации

петок, 04 јануари 2019, 16:50ч.   |   Z.H.

 Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска оцени дека е неприфатливо идните генерации да бидат заложници на недостигот на храбост на актуелните политичари на Косово за решавање на „вековниот конфликт со Србија“.

– Мораме да размислиме за своите достигнување, предизвици и наследството што им го оставаме на нашите деца. Би било непростливо на идните генерации да им оставиме иднина во која ќе бидат заложници на политичките акти и недостигот на храброст да ставиме крај на вековниот конфликт со Србија, напиша Тачи на Фејсбук.
 
Според него, со взаемното признавање меѓу Косово и Србија би започнал процес на суштинска трансформација на косовското раководство и на начинот на управување.
 
– Уверен сум дека по договорот ќе почне нова ера во која никој никогаш нема да може да претендира да добива гласови на сметка на недовршената политичка борба со Србија. На Косово му е потребна оваа трансформација. Ефикасни институции и власт фокусирана на реформи, економски развој и социјална благосостојба. Тоа им го должиме на нашите деца, потенцира Тачи во објавата.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Убиство среде улица во Србија - незапаметена трагедија утринава
Нов закон: После 17 часот не смее да се наплаќа за лежалки и чадори на плажа
Нова страшна несреќа на местото каде изгоре автобусот: Се враќале од погреб па се судриле
Ученик го мава професорот со шише на час во црногорско училиште
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.