МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Договорот од Преспа една од темите на средбите на Кумуцакос во Вашингтон
Заев категоричен: „Не ни помислувам за смена на Катица Јанева“
ВМРО-ДПМНЕ: Јакимовски и Чавков се жртви на политички монтирани случаи
ДИК: На претседателските избори во странство ќе може да гласаат вкупно 1.782 граѓани ..
Свет
Болсонаро ќе дозволи американска воена база во Бразил

Болсонаро ќе дозволи американска воена база во Бразил

петок, 04 јануари 2019, 16:45ч.   |   Z.H.

 Новиот бразилски претседател Жаир Болсонаро изјави дека е отворен кон можностите на САД да им одобри воена база на територија на Бразил, што би значело остра промена на насоката на бразилската надворешна политика.

 
Болсонаро рекол дека руската поддршка на диктаторот Николас Мадуро во соседна Венецуела, значајно ја засилила напнатоста во регионот и довела до загрижувачки развој на ситуацијата.
 
Тој во интервју за телевизијата СБТ, на прашањето дали ќе дозволи американска воена присутност во Бразил, одговори дека сигурно ќе биде отворен да преговара за таа можност.
 
Десничарската влада сака да ја промени надворешната политика, која повеќе од десетина години ја креираше левичарската Работничка партија.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.