МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Верхофштат со закана за романската владејачка партија

Верхофштат со закана за романската владејачка партија

петок, 04 јануари 2019, 15:45ч.   |   Z.H.

 Шефот на групата на европските либерал-демократи (АЛДЕ) во Европскиот парламент, Ги Верхофштат, преку социјалните мрежи се закани со исклучување на романската сестринска партија, која е дел од владејачката коалиција.

Романија, која на 1 јануари го презеде претседателството со Европската унија, е мета на бројни критики во ЕУ поради низа мерки со кои се поткопува владеењето на правото во оваа земја. Во ноември Европската комисија оцени дека Романија назадува во реформите.
 
Верхофштат на Фејсбук и посака среќа на романската Влада во своето претседавање, но додаде дека од неа се очекува да ги исполни ветувањата во однос на владеењето на правото.
 
-Реформата во судството, на кривичниот законик, како и законот за невладини организации мора целосно да ги рефлектира препораките на Венецијанската Комисија и да бидат повторно оценети од ова тело пред да стапат во сила. Романските либерали ветија дека ќе тргнат по овој пат, очекуваме да го исполнат тоа без одлагање. Ако тоа го сторат ќе го задржат своето место во семејството на АЛДЕ. Ако не го сторат, тогаш нема, напиша шефот на европските либерали во ЕП.
 
Романската социјалдемократска Влада, во коалиција со либералите, меѓу другото, се обидува да изгласа закон за амнестија кој директно ќе го засегне претседателот на социјалистичката партија, осуден за изборни измами. Владата отстрани голем број антикорупциски обвинители, и зазема сѐ почесто антиевропски ставови. Романија би можела да биде следната земја, по Унгарија и Полска, против која Европската Комисија отвора прекршочна процедура поради нападите врз принципите на владеење на правото.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.