МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Белата куќа го повика Техеран да не лансира ракети во вселената

Белата куќа го повика Техеран да не лансира ракети во вселената

петок, 04 јануари 2019, 14:45ч.   |   Z.H.

 Американските власти синоќа го повикаа Иран да се откаже од лансирањето на ракети во рамки на вселенската програма, оценувајќи дека тоа би било провокација.

 
„Иранското Министерство за одбрана соопшти дека во текот на следните месеци сака да лансира три вселенски ракети. Таквата акција уште еднаш би покажала дека Иран не ја почитува резолуцијата 2231 на Советот за безбедност на ОН, според која Иран се повикува да не спроведува активности со балистичките ракети, кои можат да носат нуклеарни боеви глави“, изјави шефот на дипломатијата, Мајк Помпео.
 
Според неговите зборови, властите на САД го советуваат Иран да се откаже од таквите провокации и да ги сопре сите активности со балистички ракети, за земјата да избегне економска и дипломатска изолација.
 
САД претходно воведоа економски санкции кон Иран, по повлекувањето од нуклеарниот договор, што претседателот на САД, Доналд Трамп го сметаше за лош.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.