МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Ирска ќе бара помош од ЕУ во случај на брегзит без договор

Ирска ќе бара помош од ЕУ во случај на брегзит без договор

петок, 04 јануари 2019, 13:44ч.   |   Z.H.

 Ирска ќе побара од Европската Унија помош од неколку милиони евра во случај Велика Британија да ја напушти Унијата без договор, изјави ирскиот министер за земјоделство, Мајкл Крид.

 
„Во прашање се неколку стотини милиони евра“, рече Крид и додаде дека итната помош се однесува на индустријата со говедско месо, млечните производи и риболовот – сектори кои би можеле да бидат најпогодени во случај на брегзит без договор.
 
Околу 80 отсто од ирските извозници ги продаваат своите производи во Велика Британија.
 
„Многу сме свесни за зависноста на Ирска од британскиот пазар за прехрамбена индустрија. Никој за тоа уште не сака да зборува, но и понатаму постои надеж дека разумот ќе преовлада“, изјави Крид.
 
Британскиот парламент до 21 јануари би требало да гласа за договорот што Лондон и Брисел го постигнаа кон крајот на ноември, во однос на условите за брегзитот. Велика Британија официјално излегува од ЕУ на 29 март, но уште трае неизвесноста дали брегзитот ќе биде со или без договор поради несогласувањата на британските пратеници.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.