МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Катругалос: ЕУ да ја цени и политичката волја на Северна Македонија покажана со Догов..
Анализа: Преку 80 отсто од граѓаните сакаат да одат по шалтери, наместо електронски д..
Со Преспанскиот до НАТО, со Северна до нови поделби
Дескоска: Барањето за екстрадиција на Груевски за 27 април деновиве ќе биде пратено д..
Свет
Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови

Лондонските аеродроми нарачаа воена опрема против дронови

петок, 04 јануари 2019, 12:44ч.   |   Z.H.

 Лондонските аеродроми „Гетвик“ и „Хитроу“ нарачале воена опрема за заштита од дронови вредна неколку милиони фунти, по неодамнешните инциденти кога токму поради дронови воздушниот сообраќај на „Гетвик“ беше во прекин во неколку наврати, објави „Тајмс“.

 
Министерот за транспорт, Крис Грејлинг, разговарал со челниците на полицијата, авијацијата и одбраната по однос на ова прашање, пишува весникот, додавајќи дека аеродромските власти не ги коментирале наводите.
 
Инцидентите со дронови што минатиот месец ги расипаа плановите за патување на неколку илјади луѓе на аеродромот „Гетвик“, уште еднаш укажаа на ранливоста на воздушниот сообраќај, констатира агенцијата „Ројтерс“.

© ЖУРНАЛ    ~54,18

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Норвешката министерка за здрвство порача: Пушете и пијте колку сакате
Монструозно злосторство: Во стан пронајдена заклана трудница!
Фото: Едно лице е убиено, а седум се ранети, во инцидентот со пукање во училиште, во САД
Американец ја убил сопругата, слушнал дека 4 години ќе работи во амбасадата во Србија
Осум години по смртта на Осама бин Ладен, неговиот син е главен лидер на Ал Каеда и најбараниот човек во светот
Индиски авион полн со патници итно слета па му експлодира гумата
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.